Reygras dönüme kaç balya verir.

Reygras dönüme kaç balya verir.

Reygras dönüme kaç balya verir sorusu her il ve bölğede değişkenlik göstetir. Biz her şartı yerine getirilmiş 1000 M2 bir alanı baz alalım. Reygras tohumudüzgün ekilip gerekli gübre ve sulamayı yaptığınızda 1000 M2 kare alan 700 kg kuru ot elde edebilirsiniz. Eğer otu tohumlatırsanız bu kilo artar ama otumuzun protein ve enerji değeri düşer.


Reygras dönüme 700 kg kuru ot verir

Reygras dönüme 700 kg kuru otmuzu altık balyacı geldi reygrasımızı balyalamaya başladı. Balya makina operatörüne 20 kiloluk taşınabilir balyalar olmasını istedik. Hesaplayalım kaç balya olmuş 700/20 =35 Hesap ortatada Reygras dönüme 35 balya veriyormus siz eger balya agırlığını 15 kilo yaparsanız balyanı coğalaçak 25 kğ balyalatırsanız azaltaçakdır.Reygras dönüme kaç balya verdiğinde ziyade dönümde kaç kilo aldığınızdır. Yıl içinde kaç kere biçtiğinizdir. Reygras her bölgede olsada iklim şartlarına göre biçim sayısı değişir. Bu konuda çiftciyi tohum firmaları çok kandırmıştırlar. Reygras gibi mucize bir bitki ekmekden korkmuşlardır.

Değerli üreticiler reygras gerekli şartları yerine getirdiğinizde alacağınız verim 700 kg kuru otdur. Reygrası tohumlamasını bekler iseniz Reygras dönümününde 35 balyadan fazla alırsınız ama kuru otunuz kalitesiz olur.

Reygras bölgelere göre dönüme balya.

Dogu, İç, Anadoluda reygras ekerseniz iki defa bicim elde edebilirsiniz, sezon boyunca 1000 M2 kare alanda ortalama 60 ila 70 balya alırsınız kuru ot olarakda 1200 ila 1400 kilo kuru ot elde etmiş olursunuz.Kıyı şeritlerinde donun olmadığı yerlerde reygras ekim ayında ekilir +30 dereceye kadar biçim yaparlar. +30 dereceye hava sıçaklığı ulaştığında hayvancılık yapanlar ikinci ürün sılajlık mısır ekerler. Kıyı şeritlerndeki üretici reygrası pek kurutamaz sılaj olarak değerlendirlir . Üreticiler %30 kuru maddeye geldinde üzerine inakulant sıkarak slaj cukuruna basarlar. Otumuzun 2000 ila 2500 arasıda yeşil ot verimi vardır.